Suluova Kaymakamlığı tarafından organize edilen Panele konu hakkında brifing vermek üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İzzet Öztürk, Ö.D.T.Ü. Prof. Dr. Sacit BAŞAL, Erzincan Ü. Yrd. Doç. Dr. İlyas KARABIYIK ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Üretim A.Ş. Eski Genel Md. Ve Bakan Danışmanı Sayın Önder PİYADE katıldılar

Suluova bölgesindeki tüm hayvansal ve çevresel atıkları ile Tersakan ırmağını temizleyerek enerjiye dönüştürecek olan Biogaz enerjisi tanıtımı için bir panel düzenlenerek konu hakkında uzman katılımcılar tarafından bilgiler sunuldu.

Suluova bölgesindeki tüm hayvansal ve çevresel atıkları ile Tersakan ırmağını temizleyerek enerjiye dönüştürecek olan Biogaz enerjisi tanıtımı için bir panel düzenlenerek konu hakkında uzman katılımcılar tarafından bilgiler sunuldu.

Yıllardır önü alınamayan ilçemizdeki çevresel kirliliği ortadan kaldıracak Biogaz enerji projesi aynı zamanda da atık maddelerden enerji elde edilerek üretime katkı sağlayacak ve istihdam alanları da sağlayacağı öğrenildi.

Suluova Kaymakamlığı tarafından organize edilen Panele konu hakkında birifinğ vermek üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İzzet Öztürk, Ö.D.T.Ü. Prof. Dr. Sacit BAŞAL, Erzincan Ü. Yrd. Doç. Dr. İlyas KARABIYIK ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Üretim A.Ş. Eski Genel Md. Ve Bakan Danışmanı Sayın Önder PİYADE katıldılar.

Amasya Valisi H.İbrahim DAŞÖZ’ün de katıldığı panelde ilçemizde kurulum aşamasında olan O.Besi Bölgesinin Türkiye de örnek bir proje olup ilçe olarak destek verilmesi gerektiği, hayvansal ve her türlü çevresel atıklardan enerji elde etmeyi sağlayacak olan Biogaz Enerji Projesinin ise Suluova için çok uygun bir proje olup ilçenin gelişmesine büyük katkılar sağlayacağı vurgulandı.

Tersakan ırmağındaki kirliliğin nedeninin %99’unu Suluova’da ki ahırlardan akıtılan atıklardan kaynaklandığını belirten Valimiz DAŞÖZ Biogaz Tanıtım Panelinde yaptığı konuşmada kurulacak Biogaz Tesisi ile bunun önüne geçilebileceğini ve tersakan ırmağının kurtulacağını söyledi.

Biogaz enerji tesisi için gerekli olan alt yapının büyük bölümünün bu bölgede mevcut olduğunu belirten DAŞÖZ; “evsel, çevresel ve hayvansal atıklar bu tesislerde işlenecek enerji, ısı ve gübre elde edilerek ekonomiye kazandırılacak ve ayrıca yeni istihdam alanları ortaya çıkacaktır. Aynı zaman da iyi tarım ve hayvancılık uygulamaları başlayacaktır. Atıl ve israf edilen kaynakların ekonomiye ve enerjiye dönüştürülmesini hedefleyen bu proje çevre duyarlığı bakımından da hayata geçirilmelidir, bu konuda destekleriniz ve gayretleriniz gerekmektedir” şeklinde konuştu .

Enerji Bakanlığı Danışmanı Önder PİYADE ise konuyla ilgili Bakanlığın görüşlerini aktardı.

Kurulacak olan Biogaz Enerji tesislerinde bölgedeki bütün atıkların işleneceği böylelikle ortaya çıkacak metan gazından ısı, elektrik ve gübre elde edileceği belirtildi. Bu proje için gerekli olan alt yapının Suluova da yeterince mevcut olduğu ve uygun proje yapılması halinde Biogaz enerji tesisinin 1 yıl gibi kısa bir sürede kurularak çalışmaya başlayabileceği belirtildi.

18 Kasım 2009 Çarşamba günü saat 13.30’da İlçemiz Öğretmen evi Toplantı Salonu’nda yapılan panele Amasya Valisi Halil İbrahim DAŞÖZ, İlçe Kaymakamımız Osman A. CANBABA, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Erol ÖZARSLAN, Belediye Başkanı Mahmut BOZ, Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa BOLAT, Suluova Besi Koop. Başkanı İdris YAVUZ, Suluova TSO Başkanı Turgut AKSU, AK Parti İl Genel Meclis Üyeleri Adnan ZENNUN-Yüksel KÜSKÜN, Hayvansan atıktan para kazanma projesiylekonu ile ilgili firma temsilcileri, çeşitli daire amirleri ve Sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı

Haber Fotoğrafları

Leave a comment