Su Enerjisi Birliği Derneği (TÜRSEB) ve Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD) birlikte 12 Ocak 2005 tarihinde 40 kişinin katılımı ile bir toplantı düzenlediler. Toplantının amacı üyelerin tanışması ve ülkemizde yapılmış ve yapılacak hidroelektrik santral yatırımlarındaki sorunların konuşulması idi.

Ülkemizde hidrolektrik enerjisinin planlama, üretim ve dağıtımdan sorumlu kurumların değerli yöneticileri;  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü Sayın Önder Piyade, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİEİ), Genel Müdür Yardımcısı Sayın Atilla Gürbüz katılımlarıyla toplantıyı onurlandırdılar.. Ayrıca Hidroelektrik Enerjisi sektöründe faaliyet gösteren 23 şirket temsilcisi toplantıya katıldı.

TÜRSEB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Fahrettin Arman açılış konuşmasını yaparak toplantının amacı konusunda bilgi verdi. Ayrıca TÜRSEB Başkanı Sayın Prof. Dr. Doğan Altınbilek’te bir konuşma yaparak konuklara TÜRSEB’in kuruluş amacı ile ilgili bilgiler verdi. Bu derneğin dünyada gelişen baraj karşıtı eylemlere paralel olarak geliştiğini ve bu tür yapılanmanın gerekliliğini vurguladı. Su Enerjisi Birliği çatısı altında kamu, özel sektör ve akademi dünyasını bir araya getirmeyi amaçlandığını vurguladı.

Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü Sayın Önder Piyade ve DSİ Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Eroğlu’da birer konuşma yaparak ülkemizin enerji konusunda karşılaştığı sorunlara değindiler ve ülke potansiyelinin daha iyi kullanılması yönünde el ele verilmesi gerektiği ni vurguladılar. Sayın Eroğlu hidroelektrik potansiyelinin araştırılması gerektiğini ve geçmişte ekonomik olmayan potansiyelin bugün ekonomik olabileceğini bu yüzden verilerin güncelleşmesi konusunda çalışma yapılması gerektiğini özellikle vurguladı.

Toplantı konukların DSİ Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na sorularıyla devam etti. Soru-cevap şeklinde gelişen sohbette yap-işlet-devret modelleriyle ilgili sorunlar, küçük hidro santralların teşviki, barajlardaki sorunlar tartışılırken, yenilenebilir enerji kanunun çıkması gerektiği vurgulandı.

Leave a comment