BURSA – “Termik Santrallar Üretim Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı. Genel Müdürümüz Sn.Önder PİYADE’ nin başkanlığında; Genel Müdür Yardımcılarımız Servet ÜST ve Muzaffer BAŞARAN. Daire Başkanlarımız. Bağlı Ortaklık Genel Müdürlerimiz ve İşletme müdürlerinin katılımıyla;  08-09 Temmuz tarihlerinde Bursa Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nda yapıldı. Bilindiği gibi. bu toplantı; bu yıl yapılan  3. Üretim Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı olma niteliği taşımaktadır.

Toplantı. Genel Müdürümüz Sn. Önder PİYADE’ nin açılış konuşmasıyla başladı. Toplantıda. 2004’ün ilk altı ay hedeflerinin gerçekleştirilme oranları. bu süre içinde karşılaşılan problemlerin çözüm metotlarının ve önümüzdeki 6 ay içindeki hedeflerin konuşulacağını belirten Genel Müdürümüz “Şirketimiz için verilen 2003 yılı ve 2004 yılı ilk altı ayı için verilen hedeflerin aşılmasında. en büyük pay işletme müdürlerimize aittir. 2004 yılı ikinci yarısı içinde; daha fazla çalışarak verilen hedefleri aşacağımıza inanıyorum. 2004 yılı ilk altı ayında verilen hedefleri %110 fazlasıyla gerçekleştirdik ve bunların önemli bir kısmını işletmelerin kendi imkanlarıyla sağladık. Bunun için sizlere Genel Müdürlük olarak teşekkür ediyoruz. Sizlerin idareci  olarak cesur olmanızı ve gerektiğinde risk almanızı istiyoruz” diye konuştu.

İlk konuşmacı olarak. Bursa Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı İşletme Müdürü Sn. Necip KARAHAN söz alarak; İşletme’de yapılan rehabilitasyon çalışmalarını. 2004 yılı ikinci altı ayda yapılacakları anlatan KARAHAN  ” Bu çalışmaların önemli bir kısmı işletmenin kendi imkanlarıyla. öngörülen süreden daha erken ve öngörülenden daha az maliyetle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca.  bugün açılışı yapılacak olan Atatürk Büstü. çocuk parkı ve Bursa ve çevre illere yardım amacıyla yaptırılan ilk yardım-arama kurtarma merkezi tamamen işletme imkanlarıyla ve gönüllü çalışma anlayışıyla gerçekleştirilmiştir” dedi. Yapılan icraatlar için teşekkür eden Sn. Önder PİYADE İşletme Müdürü Sn. Necip KARAHAN’a başarılarından dolayı plaket verdi.

Basın mensuplarını kabul eden Genel Müdürümüz; EÜAŞ’ın 14 termik ve 107 hidroelektrik santralla Türkiye’deki enerji ihtiyacının %44-45’ini karşıladığını. geçen yıl 700 trilyon  tasarruf  yapıldığını. Hazine’nin hedefinin 260 trilyon olmasına rağmen. 400 trilyon kar sağlandığını. bu yılda Hazine’nin Şirketimizden 800 trilyon beklediğini belirterek ” Bizim bu hedefleri aşabileceğimize dair inancımız tamdır. 2004 yılı ilk altı ayı için hedefleri %110 fazlasıyla gerçekleştirdik. Bu çalışma şevkiyle 2004 yılı hedeflerini aşacağız. Bunda tabi ki en büyük pay bütün gücüyle çalışan personelimize aittir” dedi. Açıklamalarına; 20 aydır elektriğe tek kuruş zam yapmadan bu rakamların tutturulmasının Şirketimiz performansının  ne düzeyde olduğunu gösterdiğini belirterek devam eden Sn.PİYADE. ” Santrallarımızda verimliliğin arttırılması çalışmaları için Üniversitelerle protokol imzaladık.Ayrıca E-devlet projesine uygun olarak. Santrallarımızın Genel Müdürlüğümüzle iletişimini on-line hale getirdik. Bununla. Santrallarımızda üretim ve mali performans kriterlerini eş zamanlı olarak izleme imkanı buluyoruz” dedi. Genel Müdürümüz Türkiye’nin elektrik üretiminin ilk altı ayda 75 milyar KW/saat olarak gerçekleştiğini anlatarak.  şunları kaydetti; ” Bunun yüzde 19.5’i kömürden. yüzde 5’i sıvı yakıttan. yüzde 37’si doğalgazdan. yüzde 36’sı hidroelektrik santrallarından üretildi. Biz ise Sayın Başbakanımızın tasarruf genelgeleri ve Bakanlığımızın enerji politikasıyla eşgüdümlü olarak elektrik üretiminde yerli kaynak kullanımına ağırlık verdik. Bizim mevcut üretimimizde; kömürün yüzde 16. sıvı yakıtın yüzde 3. doğalgazın yüzde 8.98. hidroelektrik santralların yüzde 70 payı vardır. Bu rakamlar bizim yerli kaynaklara verdiğimiz önemin en açık göstergesidir.”

Bir basın mensubunun sorusuna üzerine ” Özelleştirme yarın olacakmış gibi hazırlanıyoruz ama sistemin çökmemesi için hiç özelleşmeyecekmiş gibi yatırımlara devam ediyoruz” diyen Genel Müdürümüz Sn. Önder PİYADE ” Daha önceleri yapıldığı gibi özelleştirme rehavetine düşüp. yatırımları ertelemeyeceğiz. Bu rehavete düşüldüğü zaman sistemin ve dolayısıyla da kurumun düzeltilemeyecek şekilde bozulduğunu tecrübelerimle bizzat gördüm. Bu yüzden. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Genel Müdür Yardımcılarımız. üst düzey yöneticilerimiz ve diğer konuklarla beraber Santral sahasında yaptırılan Atatürk Büstü. çocuk parkı ve Dr. Ümit ÖZCAN öncülüğünde. personelin gönüllü katılımıyla. sadece 5 milyar TL’ye mal olan İlk Yardım Arama -Kurtarma Merkezi’nin açılışını yapan Genel Müdürümüz Sn.Önder PİYADE yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür ederek; ” İşletme imkanlarıyla ve gönüllülük esasına dayanan bu tür sosyal tesislerin yapılmasını takdirle karşılıyoruz. Önemli olan konuşmak değil. çalışarak bir şeyler yapmaktır. asıl olan icraattır” dedi.

Bu açılışlardan sonra. üst düzey yöneticilerimiz konuklarla beraber Santral İşletme Müdürü Necip Karahan’ın eşliğinde santral sahasında incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemelerden sonra Koordinasyon Toplantısına tekrar başlayan üst düzey yöneticilerimiz; başta Bağlı Ortaklık Genel Müdürleri olmak üzere. Santral İşletme Müdürleri. işletmelerinde yapılan rehabilitasyon çalışmaları. 2004 yılı ilk altı ayındaki rakamları. ikinci altı ayındaki hedefler. karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümü hakkında bilgi aldılar. Katılımcı bir anlayışla ve karşılıklı fikir alışverişi şeklinde geçen toplantı; 09 Temmuz 2004 akşamı sona erdi.

EÜAŞ BASIN-HALKLA İLİŞKİLER VE ENFORMASYON MÜDÜRLÜĞÜ

Leave a comment