Türkiye Cumhuriyeti’nden yatırımcılar Önder Piyade, Necmettin Birinci ve Selami Yaman, belediye başkan danışmanı Dr. Nedžada Ajnadžića, Alma Sadović, Centar Belediyesi belediye başkanının mekansal planlama ve toplumsal ilişkilerden sorumlu yardımcısı ve Belediye Ekonomi ve Yerel Ekonomik Kalkınma Departmanından Haris Sijarić ve Munevera Hodžić.

Misafirleri karşılayan Resiç, Centar Belediyesi’nin yeni yatırımlara açık olduğunu ve bu yerel topluluk için planlanan projelere yatırım yapmak için kaliteli işbirliği için gerekli tüm koşulları sağlamaya ve sağlamaya hazır olduğunu vurguladı. tüm önemli devlet, eğitim, sağlık ve kültür kurumlarının merkezi, bu da onu yatırım için çok cazip kılıyor.

Meclis Üyesi Resić, Centar Belediyesi’nin önümüzdeki dönemde yurt içi ve yurt dışı pazarda sunacağı büyük yatırım projelerini ilgili yatırımcılara ve bu yerel halkın sunduğu faydaları sundu. Sunulan projelerden bazıları, Koševo’daki Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi yakınlarındaki bir kamu garajı olan “Asim Ferhatović Hase” Olimpiyat Stadı’nın modernizasyonu, Ciglane’deki Merhemić Meydanı’nın bir yeraltı garajı, yanında bir kamu garajı ile iyileştirilmesiydi. Genel Hastane “Prim.dr. Abdulah Nakaš”, Skenderija alışveriş merkezi, Skenderija kamu garajı ve yüzme havuzu, Skenderija kompleksinin yanındaki otel, Vranjače-Zlatište konumunda teleferik ve seyir noktası bulunan yemek ve spor rekreasyon merkezi, yenilikçi teknoloji parkı. Yatırım projelerini sunan Resiç, hepsinin planlama dokümantasyonuna uygun olduğunu ve mülkiyet-hukuki ilişkilerinin çözüldüğünü, Centar Belediyesi’nin yatırımcılara gerekli tüm idari ve diğer desteği sağlayacağını özellikle vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen konuklar, Centar Belediyesi’ndeki resepsiyon için teşekkür ederek, arzularının iki dost ülkenin bir arada ve işbirliği içinde olması olduğunu vurguladı. Aynı zamanda sunulan projelere ilgi duyduklarını dile getirerek, inşaat ve enerji alanında yerel halk ve özel sektörün ortak yatırımı söz konusu olduğunda ülkelerinden büyük deneyime sahip olduklarını vurguladılar. Ayrıca önümüzdeki dönemde Centar belediyesine yatırım yapmak isteyen diğer Türk iş adamlarını da getirmek istediklerini dile getirdiler.

Bu vesileyle ev sahipleri, Türk iş adamlarına Centar Belediyesi’nin Yatırım Rehberi’ni sundular ve temasların ve işbirliğinin devam etmesi konusunda mutabık kalındı.

Turski investitori zainteresirani za ulaganja u općini Centar

U posjeti Općini Centar Sarajevo 25. maja 2017. godine bili su investitori iz Republike Turske Önder Piyade, Necmettin Birinci i Selami Yaman gdje su im domaćini bili Mustafa Resić, savjetnik općinskog načelnika dr. Nedžada Ajnadžića, Alma Sadović, pomoćnica načelnika Općine Centar za prostorno uređenje i komunalne poslove, te Haris Sijarić i Munevera Hodžić iz općinske Službe za privredu i lokalno ekonomski razvoj.

Zaželjevši gostima dobrodošlicu Resić je naglasio da je Općina Centar otvorena za nove investicije i da je spremna osigurati i omogućiti sve potrebne uvjete za kvalitetnu saradnju u cilju ulaganja u projekte koji su planirani za područje ove lokalne zajednice gdje je sjedište svih važnijih državnih, obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih institucija, zbog čega je veoma aktraktivna za investiranje.

Savjetnik Resić je predstavio velike investicijske projekte koje će Općina Centar u narednom periodu ponuditi na domaćem i međunarodnom tržištu zainteresovanim investitorima, te pogodnosti koje nudi ova lokalna zajednica. Neki od projekata koji su prezentirani su modernizacija Olimpijskog stadiona ”Asim Ferhatović Hase”, javna garaža kod Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo na Koševu, uređenje Merhemića trga na Ciglanama sa podzemnom garažom, javna garaža uz Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“, tržni centar Skenderija, javna garaža i bazen Skenderija, hotel uz kompleks Skenderije, ugostiteljsko sportski rekreativni centar sa vidikovcem i žičarom na lokalitetu Vranjače-Zlatište, inovativo tehnološki park… Prezentirajući investicione projekte Resić je posebno istakao da su svi oni u skladu sa planskom dokumentacijom i riješenim imovinsko-pravnim odnosima, te da će Općina Centar pružiti svu potrebnu administrativnu i drugu podršku investitorima.

Gosti iz Republike Turske su zahvalili na prijemu u Općini Centar i naglasili da je njihova želja povezivanje i saradnja dvije prijateljske zemlje. Istovremeno su iskazali  interes za prezentirane projekte, te naglasili da imaju veliko iskustvo iz njihove zemlje kad je u pitanju zajedničko investiranje lokalne zajednice i privatnog sektora u oblasti građevinarstva i energetike. Također su izrazili spremnost da u narednom periodu dovedu i druge turske privrednike koji žele ulagati u općinu Centar.

Leave a comment