HAKKIMDA

1960 Ankara Doğumlu olan Önder Piyade, İlk ve orta tahsilini Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinde 1978 yılında tamamladı. Üniversiteyi Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik -Elektronik Mühendisliğinden 1984 yılında mezun oldu.
 

31 yıl kamu sektöründe hizmet veren Önder Piyade, Kamu hizmetlerinde ki deneyiminin akabinde, özel sektörde bilgi ve deneyimleri ile yer almaya devam etmiştir. Hayat boyu öğrenme felsefesini benimsemiş, birçok eğitim ve kurs ile gençliğinden itibaren kendine yatırım yapmış, uluslararası birçok konferansa katılmıştır.

Önder Piyade uzun yıllara dayanan enerji sektörüne yönelik bilgi ve deneyimi ile de sektörde danışmanlık görevleri yürütmekte. Ulusları birçok konferansta konuşmacı olarak, enerji sektörünün geleceği adına fikirlerini, sektör duayenleri ile paylaşmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde, Dünya Bankası destekli, orman yangınlarının önlenmesi için planlanan haberleşeme sisteminin projelendirilmesi, planlanması ve sistemin montajını gerçekleştirdi.

Orman Yangın gözetleme kulelerinin, Elektrik Enerjisinin Güneş Enerjisinden sağlanması konusunda hazırladığım proje ve uygulaması ile, Türkiye’de bu konuda ilk optimum uygulamayı gerçekleştirdi.

Telsiz Genel Müdürlüğün de Monitör Şube Müdürü olarak Milli Monitör Sistemi Projesi’nin alt yapı çalışma grubunu yürüttü, Dünya Bankası kredili projenin ihale ve değerlendirme grubunda çalıştı.

Özelleştirme Daire Başkanı olarak, Türkiye’nin en kapsamlı özelleştirme çalışmalarından olan “Elektrik Dağıtımının İşletme Hakkının Özel Sektöre Devri” programını yürüttü.

Doğal Tekel oluşturan enerji sektöründe Düzenleyici Kurumların (regulatory body) oluşumu ve işlevleri konularını içeren “Utility Regulation and Strategy” ve “Reform and Regulation of The Electricity Sector” eğitim programlarına katıldı.

Enerji Sektörünün Yeniden Yapılanması ve Elektrik Piyasası Yasası çalışmalarını Teşekkülü adına yürüttü.

TEDAŞ Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve başkanlığını yürüttüğü Çalışma Gurubumu, danışman firma ile yapılan ortak çalışma neticesinde, ileride yapılacak düzenleme ve yönetmenliklere ışık tutacak “Dağıtım Standartları Projesi’ni gerçekleştirdi.

 

VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planı “Rekabet Hukuku ve Politikaları” özel ihtisas Komisyonunda görev alarak, Özelleştirme-Rekabet ve Düzenleyici Kurumlar-Rekabet Kurumu ilişkileri konu başlıklarını hazırladı.

Haberleşme Teknikleri, Elektrik Enerji Ekonomisi ve Güneş Enerjisi konularında çalışmaları mevcuttur. 

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcılığı, 1.ENERJİ ŞURASI Enerji Sektöründe “Özel Sektörün Katılımı ve Yeniden Yapılanma” Komisyon Üyeliğini ve Eurelectric (Avrupa-Elektrik Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliğini yürüttü. Yılın Bürokratı ödülünü kazanan (2004) Önder Piyade, disiplinli ve başarılı kariyerinde 31 yıl Kamu hizmeti yapmış, görev aldığı bütün pozisyonlarda üstün başarı göstererek örnek bir kariyer oluşturmuştur.

Önder Piyade, 3 çocuk babası,2 torun sahibidir.

İngilizce bilmektedir.

Bu zamana kadar Önder Piyade

KARİYER BASAMAKLARIM

1978 Yılında Ankara İmam Hatip Lisesinden mezun oldum.

1978

1980 Yılında başladığım Fırat Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden 1984 yılında mezun oldum.

1980-1984

1984-1988 Yılları arasında Orman Genel Müdürlüğünde İnşaat ve Makine İkmal Daire Başkanlığında mühendis olarak çalıştım.

1984-1988

201. Dönem Tarık Asteğmen olarak vatani görevimi tamamladım.

1988-1989

1989-1993 yılları arasında Orman Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığında görev yaptım.

1989-1993

1993-1997 yılları arasında da Ulaştırma Bakanlığında Telsiz Genel Müdürlüğünde Monitör Şube Müdürlüğü görevinde bulundum.

1993-1997

1997-2001 yılları arasında TEDAŞ Genel Müdürlüğünde Özelleştirme Daire Başkanlığı görevinde çalışma hayatıma devam ettim.

1997-2001

2001-2002 yılları arasında TEDAŞ Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı görevine başladım.

2001-2002

2002-2003 yılları arasında da TEDAŞ Genel Müdürlüğünde çalışırken Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ederken aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışma hayatıma devam ettim.

2002-2003

2003-2005 yılları arasında EÜAŞ Genel Müdürlüğünde Genel Müdür olarak görev yaptım. Aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulundum.

2003-2005

Önder Piyade

Elektrik Mühendisi, Uluslararası Enerji Danışmanı, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Üyesi