KONYA – Büyük Türk–İslam Düşünürü ve Mutasavvıfı Hz. Mevlana’nın 731. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri 10-17 Aralık 2004 tarihleri arasında Konya Kültür Merkezi’nde yapıldı.

“Şeb-i Arus” etkinliklerine katılmak amacıyla  11 Aralık Cumartesi günü Şirketimizden de yaklaşık 50 kişi özel bir tur şirketi aracılığıyla Konya’ya günübirlik gezi düzenledi.

Genel Müdürümüz Sn.Önder PİYADE’nin de eşlik ettiği gezi; Meram Bağları’nda Konya’ nın yöresel tatlarında oluşan öğle yemeği ile başladı. Yemekten sonra Sema Gösterilerini izlemek için Konya Kültür Merkezi’ne geçildi. Bu muhteşem gösteriyi Mevlana Müzesi gezisi ve Mevlana Celalettin-i Rumi Hazretlerinin Türbesi’ni ziyaret izledi. Daha sonra Alaaddin Camii’ni gezen personelimiz; Konya’daki yöresel alışverişten sonra akşam saatlerinde Ankara’ ya döndü.

Mevlâna Celâlettin-i Rumî

Mevlâna Celâlettin-i Rumî  30 Eylül 1207 yılında bu gün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horosan Ülkesinin Belh şehrinde doğmuştur.

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlâna 17 Aralık 1273 Pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. Öldüğünde çok sevdiği Allah’ına kavuşacaktı. Bu nedenle öldüğü güne, gelin gecesi veya düğün günü anlamına gelen “Şeb-i Arus” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamalarını vasiyet etmişti.

Leave a comment